+90 533 654 58 05

Sosyal Medyada Biz

PLASTİK GERİ DÖNÜŞÜM

Plastik Nasıl Geri Dönüştürülür?

Plastik Dönüşüm işleminin çeşitli basamakları ve çeşitleri vardır. Öncelikle bu maddelerin satın alımında, etiketlerin üzerinde geri dönüşüm işaretinin bulunmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Plastik barındıran ürünlerin kullanıcıları, bu maddeleri geri dönüşüme uygun olan çöp konteynırlarına atarak dönüşüm sürecini başlatırlar. Ayrıca plastikler normal çöpler içerisinden de ayrılarak geri dönüşüm işlemine katılabilirler.

Çöp kutularından toplanan plastikler, içeriklerine göre ayrıştırılarak dönüşüme sokulmak için hazır hale getirilir. Ayrıştırma işleminden sonra, özel olarak hazırlanan makinalarda kırılıp, ufak parçalar haline getirilirler. Daha sonrasında makinalarda ufak parçalar haline getirilen plastiklerin içerilerine kullanılacaklarına alanlara bağlı olarak belli oranlarda plastik ham maddesi eklenir. Bir diğer seçenek de bu aşamada ufak parçaların eritilerek tamamen atık maddelerden oluşan bir ürün meydana getirmektir.

 

Plastik geri dönüşümünün faydaları nelerdir?

Günümüzde artan plastik kullanımına ve doğal kaynakların tüketilerek azaltılmasına karşılık olarak biz tüketicilerin de dönüşüme destek olarak dünyamızın geleceğine katkıda bulunmamız gerektiğini unutmayalım.